Psychoterapia - strona główna
Artykuły     Porady online     Książki     Testy     Więcej o mnie     Kontakt     Linki

Książki poświęcone problematyce zaburzeń odżywiania, wydane w Polsce

Anoreksja i bulimia psychiczna

Anoreksja i bulimia psychiczna. Rozumienie i leczenie zaburzeń odżywiania się

Barbara Józefik (red.)

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1999.
Próba całościowego opisania problemu zaburzeń odżywiania, napisana pod redakcją prof. Barbary Józefik, szefowej Ambulatorium Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz jej współpracowników.

Książka poświęcona jest problematyce etiologii, przebiegu oraz leczenia anoreksji i bulimii. Autorom książki najbliższe jest podejście systemowe w leczeniu zaburzeń odżywiania i temu podejściu poświęcają najwięcej miejsca. Niemniej dwa rozdziały książki poświęcone są też innym podejściom, a mianowicie terapii behawioralno-poznawczej i terapii psychodynamicznej. Ostatnie rozdziały poświęcone są doświadczeniom kliniczne ośrodka, z którego wywodzą się autorzy.

Książka ta adresowana jest przede wszystkim do lekarzy psychiatrów, psychologów, studentów medycyny i psychologii, jak i pacjentów oraz ich rodzin.


Bulimia i anoreksja

Bulimia i anoreksja

Abraham Suzanne, Llevelyn-Jones Derek

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 1999.
Autorzy zauważają, że ponad połowa dziewcząt i kobiet zalicza siebie do otyłych. Twierdzą, że dązęnie przez nie do osiągnięcia wymarzonej sylwetki powoduje odrzucenie przez nie tradycyjnych norm żywieniowych, co z kolei prowadzi do konfliktu wewnętrznego, rodzinnego, a w konsekwencji do rozwinięcia się bulimii lub anoreksja. Autorzy radzą jak bezpiecznie czuwać nad prawidłową wagą i nie popaść w pułapkę szkodliwego odchudzania się, jak cieszyć się życiem bez względu na liczbę kilogramów.


Spis treści:
 • Zachowania związane z odżywianiem się w okresie dorastania
 • Rodzaje zaburzeń odżywiania się
 • Skąd się biorą zaburzenia odżywiania się?
 • Zaburzenia odżywiania się a sfera seksualna
 • Badania nad zaburzeniami odżywiania się
 • Sposoby postępowania w przypadku zaburzeń odżywiania się
 • Jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja (anorexia nervosa)
 • Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia (bulimia nervosa)
 • Otyłość
 • Załącznik: średnia waga ciała kobiet w wieku 15-69 lat
 • Słownik


Nadwaga jest sprawą rodziny

Nadwaga jest sprawą rodziny. Poradnik dla cierpiących na zaburzenia łaknienia oraz osób, które ich kochają

Judi Hollis

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000.
Zaburzenia jedzenia spełniają bardzo konkretną funkcję: zagłuszają istotne problemy emocjonalne, z którymi chora nie potrafi sobie poradzić. Autorka opisuje huśtawkę uczuciową osoby, która, aby uciszyć "ból istnienia", sięga do lodówki lub się głodzi. Zaburzenia jedzenia traktowane są przez nią jako nałóg, który, podobnie jak alkoholizm, nie może być uważany jedynie za problem osoby w ten nałóg popadającej; są one sprawą całej rodziny. Wynikają z nieprawidłowości we wzajemnych relacjach i silnie wpływają na funkcjonowanie całej struktury rodzinnej. Książka pokazuje, jak poprzez analizę własnej osobowości i sposobu postępowania oraz przebudowę więzi z ludźmi, można się wyleczyć z zaburzeń jedzenia.


Schudnąć bez diety

Schudnąć bez diety. Mity na temat nadwagi

Elżbieta Zubrzycka
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2001.
Autorka książki, na podstawie doświadczeń terapeutycznych, proponuje ludziom otyłym różne techniki wprowadzania zmian, a zwłaszcza zmiany myślenia o samym sobie, co w wypadku tych osób oznacza przesunięcie z pozycji skrajnie negatywnych i samokrytycznych na akceptujące. Zamiast męczących i często upokarzających diet proponuje psychoterapeutyczne oddziaływania, wykorzystujące w dużej mierze hipnozę, autosugestię i relaks, które prowadzą do zmian w systemie wartości osób otyłych, stawiając na pierwszym miejscu akceptujący stosunek do własnej osoby, a ten może stać się przyczynkiem do zmian również innego rodzaju. Hasło przewodnie książki brzmi: Nie odchudzaj się, tylko chudnij!


A jeśli to...

A jeśli to... zaburzenia odżywiania

John Branhill, Nadine Taylor
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2001.
Poradnik zawierający niezbędne informacje o zaburzeniach odżywiania, ich diagnozowaniu, zapobieganiu, możliwościach uzyskania skutecznej pomocy i o tym, jakie są najefektywniejsze formy ich leczenia, nawet w bardzo zaawansowanym stadium.
Leczenie anoreksji i bulimii

Leczenie anoreksji i bulimii psychicznej: co, kiedy, komu

Jacek Bomba i Barbara Józefik (red)
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
Książka grupuje opracowania najważniejszych zagadnień związanych z leczeniem anoreksji i bulimii psychicznej u dzieci, młodzieży i dorosłych. Obejmują one przede wszystkim oddziaływania psychoterapeutyczne oparte na głównych podejściach teoretycznych: psychodynamicznym, behawioralno-poznawczym i wynikającym z rodzinnego paradygmatu systemowego. Nie tracąc historycznej perspektywy w rozumieniu zjawiska zaburzeń jedzenia, skupiono się na prezentacji współczesnych modeli leczenia odwołujących się do medycyny opartej na dowodach. Uwzględniono też programy wczesnej opieki ambulatoryjnej, możliwości leczenia przy ograniczonym dostępie do wyspecjalizowanych programów terapeutycznych. Wzięto również po uwagę trudności w prowadzeniu leczenia farmakologicznego i somatycznego, niezwykle ważnego w leczeniu anoreksji psychicznej.

Wybór prac pochodzi z I Krakowskiej konferencji "Leczenie anoreksji i bulimii psychicznej: co, kiedy, komu?". która miała miejsce w Krakowie w maju 2002.

Spis treści
 1. Leczenie anoreksji i bulimii psychicznej: co, kiedy, komu? Wprowadzenie do problematyki konferencji
 2. Zaburzenia odżywiania się w ujęciu historycznym;
  - Zaburzenia jedzenia. Próba spojrzenia z perspektywy historycznej
 3. Wprowadzenie w problematykę zaburzeń odżywiania się
  - ogólne zasady leczenia pacjentów z zaburzeniami jedzenia;
  - kontakt terapeutyczny w ambulatoryjnym leczeniu jadłowstrętu psychicznego
 4. Anoreksja psychiczna w perspektywie psychoanalitycznej
  - Jadłowstręt psychiczny - różne postacie, różne terapie
  - Wskazania do psychodynamicznej terapii zaburzeń odżywiania się
 5. Terapia zaburzeń odżywiania w oddziale leczenia nerwic
  - Trudności w terapii zaburzeń odżywiania w warunkach oddziału leczenia nerwic
 6. Miejsce rodziny w leczeniu zaburzeń odżywiania się - perspektywa systemowa
  - Terapia rodzin w leczeniu zaburzeń odżywiania
  - Grupa wielorodzinna w leczeniu pacjentów w okresie dojrzewania z zaburzeniami odżywiania się
 7. Perspektywa somatyczna w aoreksji psychicznej
  - Powikłania somatyczne w leczeniu jadłowstrętu psychicznego
 8. Miejsce farmakoterapii w zaburzeniach odżywiania się
  - psychofarmakoterapia jadłowstrętu psychicznego.


Miłość i kalorie

Miłość i kalorie

Gerard Leleu
Wydawnictwo Sic!, Warszawa 1999.
Gdy brakującą miłość zastępujemy jedzeniem, problemy z wagą nie dają długo na siebie czekać. Jemy coraz więcej i lubimy się coraz mniej. Ta książka podpowiada, jak szukać nowej równowagi, w której miłość, seks i jedzenie znajdą swoje właściwe miejsce. Francuski lekarz, doktor Gerard Leleu, zebrał doświadczenia swoich pacjentek, którym - jak sam mówił - zawdzięcza całą wiedzę. Zrozumiał, że kiedy opowiadają mu o dietach, naprawdę marzą o tym, by być kochane.

Przeklinam cię, ciało

Przeklinam cię, ciało

Wanda Lachowicz
Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2005.
Historia dziewczyny, któa przeszła przez koszmar anoreksji i bulimii, brała narkotyki, leczyła się w szpitalach psychiatrycznych. Autorka powraca do smutków dzieciństwa: rozwodu rodziców, odrzucenia przez ojca, konfliktów z matką. Opisuje swój bunt przeciwko kobiecości i całemu światu, walkę z własnym ciałem, nad którym chce bezwzględnie zapanować.Anoreksja, bulimia, otyłość

Anoreksja, bulimia, otyłość

Martha M. Jablow
GWP, Sopot 2000.
W książce można znaleźć wiele cennych wskazówek, a zastosowanie się do nich pozwoli rodzicom przyjąć taki wzorzec postępowania wobec własnego dziecka, że w efekcie będzie ono umiało radzić sobie ze swoimi kłopotami w sposób bardziej skuteczny i zdrowy niż objadanie się czy głodzenie. Jeżeli się niepokoisz, ponieważ: twoje dziecko nadmiernie się objada, co prowadzi do otyłości; twoja córka stosuje diety, jest nadmiernie wychudzona, uparcie odmawia jedzenia i podejrzewasz anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny; twoje dziecko objada się, lecz nie tyje, bo nadużywa środków przeczyszczających (bulimia) - to zapoznaj się z treścią tej książki.

Pierwsze wydanie książki ukazało się pod tytułem: "Na bakier z jedzeniem. Anoreksja, bulimia, otyłość."


Gdy odchudzanie jest chorobą

Gdy odchudzanie jest chorobą

Irena Namysłowska, Ewa Ruszkowska i Anna Siewierska
Intra, Warszawa 2000.
Książka adresowana jest do dziewcząt chorujących na anoreksję i bulimię oraz do bliskich im ludzi, którzy chcieliby skutecznie im pomagać i lepiej je rozumieć. Autorki, opierając się na doświadczeniach nabytych w trakcie wielu lat terapii, przedstawiają problemy, z którymi borykają się pacjentki, ich relacje z osobami bliskimi, sytuację rodzinną i szkolną, cele i plany życiowe. Opisują powstawanie i pierwsze symptomy choroby, sposoby radzenia sobie z nimi i zapobieganie zaburzeniom.

Irena Namysłowska, Ewa Ruszkowska i Anna Siewierska są psychologami klinicznymi i psychoterapeutami, specjalizującymi się m.in. w problemach małżeńskich i rodzinnych. Wszystkie trzy autorki pracują w warszawskiej Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Prof. Namysłowska, ordynator Kliniki, jest autorką licznych publikacji w prasie oraz książki "Terapia rodzin".


Anoreksja, bulimia, otyłość

Gerard Apfeldorfer
Wydawnictwo Książnica, Katowice 1999.
Zaburzenia zachowań żywieniowych i nadwaga to odrębne problemy, dla których proponuje się różne podejścia terapeutyczne. Gerard Apfeldorfer, psychiatra i psychoterapeuta, opisuje towarzyszące im objawy, wyjaśnia złożone mechanizmy ich powstawania, przedstawia współczesne metody leczenia.


Pułapka anoreksji. Dlaczego się choruje, jak wyzdrowieć

Pułapka anoreksji. Dlaczego się choruje, jak wyzdrowieć

Valerio Albisetti
Wydawnictwo Jedność, Kielce 2001.
Autor opisuje problemy emocjonalne osób z zaburzeniami odżywiania, leżące u podłoża anoreksji i bulimii. Treść książki jest cenna, a tezy autora - przekonywujące. Interesujące mogą być także krótkie opisy przypadków.

Natomiast język autora, sposób formułowania zdań - wydaje się być bardziej odpowiedni do poezji (przypomina trochę biały wiersz), czy do natchnionego kazania, wygłaszanego z ambony. Taka forma może być trochę irytująca i zniechęcać do lektury. Treść jednak jest dorzeczna - dlatego nie należy się zniechęcać irytującą formą.Jeść? Nie jeść? Żyć

Jeść? Nie jeść? Żyć. Co mi dała Technika Aleksandra w walce z anoreksją

Dorota Kędzior
Wydawnictwo Medium, Warszawa 1997.
Oparta na własnym doświadczeniu autorki opowieść o stosowaniu techniki Alexandra w walce z anoreksją groźną chorobą współczesnej cywilizacji, dotykają głównie ludzi młodych. Nie jest to jednak książka o chorobie, lecz o tym, jak być zdrowym i cieszyć się życiem.Bulimia. Program terapii

Bulimia. Program terapii

Myra Cooper, Gillian Todd, Adrian Wells
Zysk i S-ka, Poznań 2005.
Podręcznik ten został napisany dla tych, którzy albo cierpią na bulimię nervosa, albo mają z nią styczność. MOże okazać się on źródłem wsparcia dla osób pragnących zrozumieć i zmienić swoje zachowanie. Napisano go klarownie i przystępnie; zapewnia czytelnikowi podstawy wiedzy na temat przyczyn powstania tego zaburzenia oraz jego utrzymywania się. Zawiera również szczegółowy program, pokazujący krok po kroku, jak wspomagać proces powrotu do zdrowia.

Autorzy korzystają z najnowszych osiągnięć teorii kognitywnej. Koncentrują się oni na powiązaniu pomiędzy myśleniem a zachowaniem, doradzają, jak rozpoznawać i zmieniać negatywne myślenie, podstawowe założenia i zakorzenione przekonania. Prezentowane są konkretne informacje jednocześnie z kompletnym programem arkuszy, kwestionariuszy samooceny i przykładowych przypadków, czerpanych z bogatego doświadczenia zawodowego autorów.

Myra Cooper jest adiunktem, kierującym pracami badawczymi studium doktoranckiego psychologii klinicznej Uniwersytetu w Oxfordzie w Warneford Hospital, oraz głównym psychologiem klinicznym w Oxfordshire Mental Healthcare NSH Trust. Gillian Todd jest terapeutą kognitywnym w NHS Trust w Addenbrooke, oraz na wydziale psychiatrii Uniwersytetu Cambridge. Adrian Wells jest starszym wykładowcą psychologii klinicznej i nauk behawioralnych Uniwersytetu Manchester; pracuje także jako konsultant psychologii klinicznej w Central Manchester NHS Trust.Psychoterapia zaburzeń odżywiania się

Psychoterapia zaburzeń odżywiania się

Bogusław Włodawiec

IP, Warszawa 2001.
W książce zostało przedstawione, w jaki sposób może dochodzić do powstania anoreksji czy bulimii. Opisano charakterystyczne problemy emocjonalne osób z zaburzeniami odżywiania, wyrażające się poprzez kłopoty z jedzeniem. Wyjaśniono mechanizmy procesu zdrowienia, opisując czynniki leczące i techniki terapeutyczne, które je uruchamiają.

Tezy książki ilustrowane są relacjami z przebiegu psychoterapii. Klarowny język (fachowa terminologia została ograniczona do niezbędnego minimum) ilustrowany przykładami z praktyki klinicznej, pozwala zrozumieć opisywane zjawiska nawet nieprzygotowanemu czytelnikowi.

Psychologów zainteresują opisy przydatnych technik terapeutycznych, zaś badaczy - rozdział poświęcony badaniom nad efektywnością psychoterapii zaburzeń odżywiania. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania znajdą dla siebie konkretne wskazówki w rozdziale zawierającym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nakład książki został wyczerpany.